Trenčiansky samosprávny kraj zabezpečuje tieto podaktivity projektu v rámci hlavnej aktivity.
Vzdelávanie a rekvalifikácia zamestnancov HBP, a.s. a ENO
O napĺňanie cieľa projektu sa stará tím skúsených tútorov na elokovanom pracovisku Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorí účastníkov projektu sprevádzajú celým adaptačným procesom. Po ukončení Bilancie kompetencií vypracujú tútori návrhy a odporúčania ďalších aktivít účastníkov projektu tak, aby zodpovedali ich preferenciám a možnostiam na trhu práce. Súčasťou plánovaných aktivít bude aj vyhľadávanie vhodných vzdelávacích kurzov v zmysle odporúčaní Bilancie kompetencií.
Tútori sa starajú o ľudí na mieste a motivujú ich k účasti na aktivitách projektu. Úlohou tútorov je poskytovať komplexné poradenstvo a podporu účastníkom projektu počas ich účasti v projekte. Tútori pracujú s účastníkmi projektu prioritne individuálne, avšak poskytujú aj skupinové prednášky na rôzne témy týkajúce sa hľadania zamestnania – napr. prezentácia na pohovoroch, písanie motivačného listu, atď.
Účastníci projektu
Účastník projektu má nárok na absolvovanie verejne dostupných vzdelávacích kurzov u poskytovateľov vzdelávacích kurzov, pričom si môže vybrať odborné/rekvalifikačné kurzy, kurzy na zvyšovanie kvalifikácie a kurzy na rozvoj mäkkých zručností a osobných kompetencií (komunikačné zručnosti, počítačová gramotnosť, finančná gramotnosť, jazykové kurzy a iné osobné zručnosti). Účastník projektu povinne absolvuje aspoň 1 odborný/rekvalifikačný kurz alebo kurz na zvyšovanie kvalifikácie, alebo vzdelávanie v oblasti podnikania s cieľom založenia vlastnej živnosti alebo inej formy podnikania
Príspevok na vzdelávanie
Každý zamestnanec môže dostať na vzdelávacie kurzy maximálny príspevok z projektu do výšky 1500 Eur. V prípade, že ceny kurzov spoločne presiahnu stanovenú hranicu maximálneho príspevku, má zamestnanec možnosť vzniknutý rozdiel doplatiť z vlastných prostriedkov. Oprávnenými výdavkami v súvislosti s financovaním vzdelávania pre účastníkov projektu sú výhradne poplatky za vzdelávacie kurzy, školné. Účastníkom projektu nebude preplatené stravné, cestovné, ubytovanie a žiadne ďalšie výdavky. Za vzdelávanie spĺňajúce podmienky projektu sa považuje aj vzdelávanie v oblasti podnikania s cieľom založenia vlastnej živnosti alebo inej formy podnikania ako alternatívy k zamestnaniu.
Vzdelávanie
Vzdelávacie kurzy prebiehajú v prípade prezenčnej formy kurzu v miestach ich poskytovateľov. V prípade online vzdelávania prebiehajú buď na domácej adrese zamestnanca alebo v priestoroch elokovaného pracoviska TSK. V prípade, ak zamestnanec nestihne dokončiť začatý vzdelávací kurz v stanovenej maximálnej dobe adaptačného procesu, môže začatý vzdelávací kurz dokončiť aj po uplynutí tejto doby, najneskôr do termínu 31.12.2024, avšak nebude mať nárok pokračovať v iných podaktivitách projektu. Začiatok kurzu a aspoň časť kurzu bude prebiehať ešte počas adaptačného procesu. V čase, kedy neprebieha vzdelávanie, sa Účastník projektu venuje príprave na nástup do nového zamestnania s tútorom (kontakty s budúcim zamestnávateľom, hodnotenie priebehu vzdelávania, príprava na osobný pohovor, ako napísať motivačný list a životopis, a pod.).
Cieľom podaktivity je identifikovať prínos realizácie národného projektu pre cieľovú skupinu, posúdiť účinnosť (efektivitu), účelnosť a správnosť zacielenia aktivít na potreby účastníkov projektu, zanalyzovať kvantitatívne dáta, kvalitatívne vyhodnotiť dosiahnuté výsledky, príp. dopady, udržateľnosť vykonaných aktivít.
Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. v skratke HBP, a.s. zabezpečuje v rámci hlavnej aktivity podaktivity projektu
Zasadnutia Riadiaceho výboru – spoločne s ostatnými partnermi projektu.
Podpora počas obdobia aktívnej účasti v projekte zamestnancov HBP, a.s. a ENO
Podaktivita je realizovaná partnermi HBP, a. s. a ENO. Cieľ podaktivity je poskytnutie finančnej podpory zamestnancom, ktorí prídu o prácu v dôsledku ukončovania ťažby a spaľovania hnedého uhlia v regióne a na to naviazaných činností počas trvania adaptačného procesu – obdobia aktívnej účasti v projekte.
Účastníci projektu sú počas účasti v projekte zamestnancami spoločnosti HBP a.s. Počas ich zapojenia do projektu nevykonávajú u zamestnávateľa druh pracovnej činnosti v zmysle pracovnej zmluvy, účasť v projekte sa považuje za prekážku v práci, za čo účastníkovi projektu prináleží náhrada mzdy v zmysle Zákonníka práce vrátane všetkých plnení, ktoré sú povinnosťou zamestnávateľa (hrubá mzda + povinné odvody +
Zákonníkom práce stanovené povinnosti zamestnávateľa: dovolenka, náhrada mzdy pri návšteve lekára, pri sprevádzaní člena rodiny na ošetrenie, náhrada mzdy pri práceneschopnosti počas prvých 10 dní atď.). Náhradu mzdy účastníkom projektu vypláca ich zamestnávateľ – HBP, a. s., pričom maximálna dĺžka podporného obdobia, kedy bude účastníkovi projektu vyplácaná náhrada mzdy bude 6 mesiacov bez ohľadu na to, kedy ukončí účasť na vzdelávaní, najneskôr však do 31.12.2024.
Reálne obdobie vyplácania náhrady mzdy trvá počas obdobia aktívnej účasti zamestnanca v projekte. HBP, a. s. zabezpečuje v rámci podaktivity kompletné administratívne a finančné úkony súvisiace s vyplácaním náhrad miezd prostredníctvom členov projektového tímu.
Foto: Archív HBP
Slovenské elektrárne, a.s. zabezpečujú v rámci hlavnej aktivity podaktivity projektu
Zasadnutia Riadiaceho výboru – spoločne s ostatnými partnermi projektu.
Podpora počas obdobia aktívnej účasti v projekte zamestnancov HBP, a.s. a ENO
Podaktivita je realizovaná partnermi HBP, a. s. a ENO. Cieľ podaktivity je poskytnutie finančnej podpory zamestnancom, ktorí prídu o prácu v dôsledku ukončovania ťažby a spaľovania hnedého uhlia v regióne a na to naviazaných činností počas trvania adaptačného procesu – obdobia aktívnej účasti v projekte.
Účastníci projektu sú počas účasti v projekte zamestnancami spoločnosti ENO. Počas ich zapojenia do projektu nevykonávajú u zamestnávateľa druh pracovnej činnosti v zmysle pracovnej zmluvy, účasť v projekte sa považuje za prekážku v práci, za čo účastníkovi projektu prináleží náhrada mzdy v zmysle Zákonníka práce vrátane všetkých plnení, ktoré
sú povinnosťou zamestnávateľa (hrubá mzda + povinné odvody + Zákonníkom práce stanovené povinnosti zamestnávateľa: dovolenka, náhrada mzdy pri návšteve lekára, pri sprevádzaní člena rodiny na ošetrenie, náhrada mzdy pri práceneschopnosti počas prvých 10 dní atď.). Náhradu mzdy účastníkom projektu vypláca ich zamestnávateľ – ENO pričom maximálna dĺžka podporného obdobia, kedy bude účastníkovi projektu vyplácaná náhrada mzdy bude 6 mesiacov bez ohľadu na to, kedy ukončí účasť na vzdelávaní, najneskôr však do 31.12.2024.
Reálne obdobie vyplácania náhrady mzdy trvá počas obdobia aktívnej účasti zamestnanca v projekte. ENO zabezpečuje v rámci podaktivity kompletné administratívne a finančné úkony súvisiace s vyplácaním náhrad miezd prostredníctvom členov projektového tímu.
Foto: Archív ENO