V srdci hornej Nitry, v regióne, ktorý po desaťročia stál na pilieri ťažby hnedého uhlia, sa začala písať nová kapitola. S koncom ťažby prišlo aj veľa otázok a neistôt – čo bude ďalej? Ako bude vyzerať budúcnosť ľudí, ktorí roky zasvätili svoj život tejto práci? Odpoveďou sa stal národný projekt „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II.“.
6. septembra 2024 sa v Prievidzi konalo podujatie/prezentácia národného projektu ,,Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II.“, ktorý bol zaradený medzi operácie strategického významu. Podujatia sa zúčastnili všetci tí, ktorí na ňom participovali od jeho prípravy po samotnú realizáciu – zástupcovia Európskej komisie – Radim Dvořák, Jaroslav Straka, Ivana Jankovská, Ministerstva regionálneho rozvoja a investícií SR– Boris Sloboda, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR – Michal Klučiarovský, zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja – Martina Lamačková, Andrea Fraňová, Andrea Dubecová, zástupcoviapartnerov projektu Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. a Slovenské elektrárne, a. s. závod Elektrárne Nováky, poskytovatelia vzdelávania, zamestnávatelia z regiónu, zástupcovia samospráv a kontaktných centier, účastníci projektu aj ich tútori. Ako informoval Jaroslav Straka, zástupca DG REGIO: „Európska únia venuje pozornosť regiónom, ktoré prechádzajú transformáciou, ako je aj región hornej Nitry, ktorých je v Európe ešte stále pomerne mnoho. Každý členský štát má nejaké územie, ktorým sa Európska komisia zaoberá.“
Na tomto podujatí boli predstavené prebiehajúce kroky v rámci transformácie a rozvoja regiónu horná Nitra. Jeho cieľom bolo priblížiť význam a výsledky nielen odbornej, ale aj laickej verejnosti. Podujatie pozostávalo z 2 častí. Prvá – dopoludňajšia časť bola zameraná na odborné témy, kde sa stretli tvorcovia politík a odborníci z praxe, aby preskúmali stratégie, ktoré riadia transformáciu regiónu z hľadiska zamestnateľnosti.
Druhá – popoludňajšia časť prebiehala v rámci festivalu baníkov – Baníckeho jarmoku – kde bol predstavený národný projekt „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II.“
Jednou zo sprievodných aktivít podujatia bolo sfáranie do hĺbky vyše 300 metrov, prehliadka podzemných tunelov Bane Nováky a zoznámenie sa s aktuálnymi procesmi uzatvárania banskej činnosti. Účastníci a hostia podujatia sa tak mohli presvedčiť, v akom náročnom prostredí baníci pracovali. Pre účastníkov, ktorí sa nemohli sfárania zúčastniť, bola pripravená prehliadka baníckeho minimúzea. Expozícia ponúkala pohľad na históriu aj súčasnosť baníctva v regióne horná Nitra. Skúsení banskí pracovníci odprezentovali návštevníkom prácu, ako aj úskalia tohto remesla.
Inšpiratívna zmena pre región a ľudí
Projekt, ktorý priamo nadväzuje na svojho rovnomenného predchodcu z rokov 2020 – 2023, sa zameriava na pomoc ľuďom, ktorí stratili prácu v dôsledku ukončenia ťažby a spracovania hnedého uhlia. Prostredníctvom rekvalifikačných kurzov, individuálneho poradenstva a motivácie pomáha zamestnancom Hornonitrianskych baní a Elektrární Nováky nájsť nové smerovanie v ich živote. Podľa slov Ivany Jankovskej, zástupkyne DG EMPL: „Projekt prispel k tomu, aby si zamestnanci baní a elektrární zvýšili svoje kompetencie a svoje vedomosti prostredníctvom bilancie kompetencií, práce s tútormi, vzdelávania, aby mohli zmeniť svoju profesiu.“
Dianie na hornej Nitre vzbudilo aj medzinárodný záujem. Zástupcovia z Maďarska, frankofónnych krajín, Čiernej Hory a dokonca aj Austrálie sa zaujímajú o tento model transformácie, ktorý bol doteraz v Európe ojedinelý. „Tento projekt má všetky predpoklady stať sa príkladom dobrej praxe pre ďalšie krajiny Európskej únie. “ povedal Boris Sloboda.
Osobné príbehy
Odvysielané príbehy zamestnancov na podujatí, ktorí prešli odbornými kurzami a kurzami na rozvoj osobných zručností, hlboko zasiahli všetkých prítomných svojou úprimnosťou a emóciou. Každý z nich odhaľoval osobný príbeh transformácie – nie len profesijnej, ale aj ľudskej.
Príkladom môže byť pán Slavomír, ktorý viac než dve desaťročia strávil v bani, a otvorene rozprával o tom, ako projekt zmenil jeho pohľad na život. Prostredníctvom odborných kurzov a podpory od tútorov objavil svoje nové schopnosti, ktoré dovtedy nepoznal. Z baníka sa rekvalifikoval na šoféra autobusu, a jeho novonájdená sebadôvera vyvolala v miestnosti pocit nádeje a ukázala, že aj po náročných životných zmenách je možné nájsť nové poslanie.
Tieto emotívne príbehy nielenže zanechali silný dojem medzi účastníkmi, ale hlboko zarezonovali aj medzi zástupcami Európskej komisie a ministerstiev. S obdivom ocenili, že projekt nebol len o ekonomickej podpore, ale o skutočnej premene ľudských životov, ktorá má význam ďaleko presahujúci hranice regiónu hornej Nitry.
Podľa Európskej komisie existuje v Európe stále mnoho takých regiónov, ktoré prechádzajú zásadnými zmenami. „V rámci Fondu spravodlivej transformácie je pripravený celý rad projektov, no práve regiónu hornej Nitry sme venovali väčšinu našej pozornosti. Cieľom transformácie je, aby nikto v tomto procese nezostal opomenutý a aby územie nestagnovalo, ale malo šancu na ďalší rozvoj,“ vysvetlil Jaroslav Straka z Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre regionálnu a mestskú politiku (DG REGIO).
Boris Sloboda z Ministerstva regionálneho rozvoja a investícií SR sa aktívne podieľal na vzniku a tvorbe projektu a uviedol, že celý proces tvorby projektu prežíval s veľkým nasadením a emóciami, a projekt považuje za úspech pre zamestnancov, ktorí prišli o prácu a našli nové uplatnenie na trhu práce.
V podnetnej diskusii padali slová chvály, prednášajúci sa zhodli na tom, že takýto prístup k nezamestnaným je nadštandardným nielen v rámci Slovenska. „Dúfame, že projekt rekvalifikácií prispeje k tomu, aby všetci účastníci získali nové a zmysluplné uplatnenie,“ dodal Straka.
Transformácia nielen regiónu, ale aj ľudských osudov
Národný projekt Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II. je dôkazom toho, ako môžu inovatívne a zodpovedné projekty podporené Európskou úniou meniť životy ľudí. Horná Nitra dnes stojí na prahu novej éry, kde ekologické a sociálne aspekty transformácie idú ruka v ruke. A vďaka tomuto projektu si stovky ľudí našli nový smer v živote, objavili v sebe nové kvality a našli nové zamestnanie.
Zástupca Európskej komisie pri záverečnom príhovore zdôraznil, že projekt je ukážkou toho, ako politika spravodlivej transformácie môže fungovať. „Nie je to len o financiách či technických riešeniach, ale o ľuďoch. Horná Nitra môže byť inšpiráciou pre iné regióny v Európe, ktoré tiež prechádzajú obdobím zmien.“ Tento projekt nie je len o transformácii regiónu, ale aj o premene ľudských osudov. A práve to robí Európu silnejšou, konkurencieschopnejšou a sociálnejšou – projekt po projekte, príbeh po príbehu.